Peaceful 06

Niazi Bylykbashi

August 9, 1933 ~ February 12, 2019 (age 85)

Tribute

Waterbury – Niazi Bylykbashi, 85, passed away on Tuesday, February 12, 2019. He was the husband of the late Azbije (Seitaj) Bylykbashi, a beloved father and grandfather.

Niazi was born in Pilur, Korce, Albania, son of Arif and Nasibe (Pasholli) Bylykbashi.

Niazi survived the communist regime and the 23+ years of political imprisonment, and dedicated his life to justice, politics and knowledge. Book was his best friend.

Niazi is survived by his 4 children, Menduhije Bylykbashi Pojani, her husband, Muhamet, and their 3 daughters, Marsela, Megi, and Ina; Shkelqim Bylykbashi, his wife, Mirela, and their sons, Mishel and Arber; Aisa Bylykbashi, her husband, Triumf, and their son, Andy; and Sybi Bylykbashi, his wife, Julika, and their daughters, Myriam Azbije and Julia; his sister, Ferruze Hysolli; and other beloved extended family and friends.

Calling hours will be held on Saturday, February 16, from 3pm to 6 pm at Bergin Funeral Home, 290 East Main St., Waterbury. Burial will be held in Albania.

Zot i Plotfuqishem,
Prej fuqise tende vijme ne kete jete,
Prej madherise tende jeta jone merr drejtim,
Dhe prej vullnetit tend rikthehemi serish tek ty,
O Shpirtra te mire qe sot jeni ne qiell,
ju duam shume dhe force e kurajo presim te kemi.
Ju kurre s’na late por tok me ne do te buzeqeshni,
dhe bashke do te themi, Lavdi o Perendi.
U prehesh atje ne paqen e sigurte o Babai yne I shtrenjte me te gjithe te dashurit e tu te zemres, ashtu sic ishe per ne nje burim frymezimi krenarie e vendosmerie te pashoq per vuajtjet te pa degjuara e me cnjerezoret te sistemit te kalbur komunist, ti ike jo me pak I cliruar dhe I gezuar nga kjo jete, sepse le pas nje familje te madhe me vajza dhe djem, dhendure e nuse dhe shume niper dhe mbesa.I paharruar qofsh gjithmone per vepren tende dhe te qofshim fale per frymen qe na dhe.
U prefsh ne PAQE.TE DUAM SHUME QE TE GJITHE.

To plant a tree in memory of Niazi Bylykbashi, please visit our tribute store.


Services

Visitation
Saturday
February 16, 2019

3:00 PM to 6:00 PM
Bergin Funeral Home
290 East Main Street
Waterbury, CT 06702

© 2020 Bergin Funeral Home. All Rights Reserved. | Privacy Policy | Terms of Service